modal-redir 2024-09-17 14:29:37 - /ako-funguju-interaktivne-tabule

Ako fungujú interaktívne tabule?

Interaktívny systém v podstate premení bielu tabuľu na veľkú dotykovú obrazovku. Človek teda vidí na tabuli presne to isté, čo na obrazovke počítača. Zároveň môže pomocou dotyku prstom, perom alebo akýmkoľvek nástrojom robiť na tabuli všetky úkony, ako by to robil myšou na počítači.

 

Interaktívny softvér je súčasťou balenia každej tabule. Každá značka má svoj vlastný program, no všetky sú porovnateľné. Umožňujú napríklad písať, kresliť, vkladať obrázky a iné objekty, ukladať rozrobenú prácu, robiť printscreeny, videá atď. Každá jedna tabuľa umožňuje používať interaktívne DVD alebo rôzny výukový softvér, nakoľko fungujú úplne nezávisle od software pribaleného k tabuli. 

Interaktívne tabule pre svoje fungovanie nevyhnutne potrebujú projektor, ideálne s krátkou projekciou. Ten premieta obraz zo vzdialenosti cca 1 metra priamo z ponad hlavy používateľa. Tým sa zabráni, aby si používateľ vrhal na tabuľu tieň (ako by to bolo pri klasickom projektore s dlhou projekciou). Takýto "krátky projektor" zvládne urobiť uhlopriečku 78 palcov (čiže cca 200 cm) pri pomere strán 4:3, čo je štandardný pomer strán pre väčšinu tabúľ. V prípade tabúl s pomerom strán 16:9 alebo 16:10 (čiže filmové formáty) je nutné používať širokuhlý projektor - ako napríklad Acer S1383 - prípadne projektor s ultraktrátkou projekciou (niekde uvádzaný ako "s veľmi krátkou projekciou"). Ten premieta už zo vzdialenosti 30 - 50 cm od tabule, no takýto "ultrakrátky projektor" výrazne drahší ako "krátky projektor" (cca 2 násobne). 

Projekčná vzdialenosť od šošvky projektora na plochu záleží od typu projektora a je znázornená na nasledovnom obrázku:

 

 

Stolový počítač (PC) alebo notebook sú pre interaktívnu prácu taktiež bezpodmienečne potrebné. Interaktívna tabuľa sa do počítača pripojí prostredníctvom USB kábla alebo wifi súpravou (jeden USB kľúč do počítača a jeden do tabule). V cene tabule je vždy USB kábel, wifi súprava sa v prípade záujmu musí dokúpiť. Projektor s počítačom komunikuje cez VGA alebo HDMI kábel. Všetky modely tabúl podporujú aj najnovšie operačné systémy Windows a Mac.

Špeciálnou kategóriou sú prenosné interaktívne systémy, ktoré po priložení na rovný hladký povrch tento premenia na interaktívnu plochu. Čiže stačí tento malý senzor priložiť na bielu tabuľu (uchytí sa magnetom alebo sa prilepí), zapojiť do počítača cez USB, nakalibrovať a môžete začať pracovať. Všetky modely značiek Ebeam, Elite alebo Mimio pracujú na rovnakom princípe: na tabuli upevnený senzor (malá biela "škatuľka") komunikuje s interaktívnym perom, ktoré zároveň môže slúžiť ako klasická počítačová myš, keďže má pravé a ľavé tlačidlo. Výhodou týchto systémov je jednoznačne fakt, že sa môžu ľahko prenášať z jednej miestnosti do druhej. Ak sa v oboch nachádza klasická biela tabuľa, projektor a počítač, môže sa začať hneď interaktívna práca. Nevýhodou je, že tieto systémy neumožňujú prácu prstom (ovládanie tabule dotykom prstov priamo na povrch tabule).